Chaos v II.pilieri?

Autor: Dominika Kršteníková | 2.6.2016 o 1:07 | Karma článku: 3,02 | Prečítané:  732x

Téma druhého piliera už síce nie je tak pálčivá, ako bola počas jeho opätovného otvorenia, stále jej však treba venovať pozornosť, pretože vaša účasť v ňom rozhodne, ako bude vyzerať váš dôchodok.

Jednoducho a jasne o II.pilieri

II.pilier je významnou súčasťou dôchodkových systémov po celom svete. Dokonca v štátoch, ktorých dôchodkový systém je považovaný za najudržateľnejší (No.1 je Holandsko), je dôležitým zdrojom príjmov tamojších dôchodcov. Ako fungujeme na Slovensku? Jednoduchou rečou - máte na výber, ako prerozdelíte 18% z vašej hrubej mzdy. Môžete: a.) podarovať plných 18% súčasným dôchodcom a spoľahnete sa, že aj k vám budú zarábajúci tak solidárni b.) pošlete dôchodcom len 14% a pre seba odložíte 4% - na váš vlastný účet - a tie vám správcovská spoločnosť zhodnotí. To znamená, že II.pilier je váš účet s vašimi úsporami. Položte si jednoduchú otázku - je lepšie mať nič alebo aspoň niečo? Ak nič nechcete a dôverujete súčasným a budúcim vládnym garnitúram a myslíte si, že sa o vás postarajú, určite II.pilier nevyužívajte. Ak ste sa rozhodli prebrať zodpovednosť za svoj dôchodok, účasť v II.pilieri by mala pre vás byť jednou zo základných foriem sporenia.

 

Zákon a II. pilier

Legislatívnych zmien od vzniku II.piliera sa udialo neúrekom. Drvivá väčšina zákonných úprav však jeho fungovaniu skôr uškodila, než pomohla. Či už sa to týkalo zmeny pomeru odvodov do sociálnej poisťovne a II.piliera (samozrejme v neprospech sporiteľov), dvíhania poplatkov za správu, alebo nezmyselným presunom sporiteľov do garantovaných fondov, či kontrolami, kvôli ktorým v čase krízy sporitelia premeškali svoju šancu (Islanďania nechali v čase krízy správcovským spoločnostiam voľnejšiu ruku a sporitelia v II.pilieri práve vďaka vtedajším prepadom slušne zarobili). To znamená, že slovenská vláda dopomohla sporiteľom premrhať vynikajúci moment. Legislatívnych úprav však bude ešte dosť, kým sa aj vy poberiete do dôchodku. Jeho existencia a fungovanie podlieha rozmarom súčasnej vlády. Možno ho úplne zrušia ako v Maďarsku, ,,prisvoja" si vaše úspory a vy budete nútení spoliehať sa na štátny dôchodok. Alebo naopak, uľahčia cestu k zaujímavejším ziskom a zefektívnia fungovanie II.piliera. Kým takú možnosť máte, určite ju využite

 

Niektorí sporitelia dokonca ani netušia, že si už v II.pilieri sporia. Na krátku dobu (pár mesiacov v roku 2012) sa totiž stal vstup do II.piliera povinným, ak ste v tom čase po prvýkrát začali platiť odvody (to zn. pracovali). Iní zas netušia, v akých fondoch sa ich peniaze zhodnocujú a chaos spôsobilo aj automatické presúvanie sporiteľov  do garantovaných fondov v roku 2013.

 

V súčasnosti môžete do II.piliera vstúpiť do 35 rokov veku (podmienka je samozrejme platenie odvodov do SP). Zákon myslí aj na prepady na trhu, preto v momente, kedy dosiahnete 52 rokov veku, začne sa automatická fáza postupného prelievania peňazí do konzervatívnych vôd. Ak máte nastavený napr. čisto akciový fond, každý rok sa vám presunie 10% do garantovaného fondu (až do veku 62 rokov, kedy v garantovanom fonde budete mať 100%). Cieľom je ochrániť vaše úspory, Takže sa nemusíte báť infarktu z klesajúcej hodnoty vášho účtu. Plus, precentuálna výška príspevku do II.pilieru sa bude v nasledujúcich rokoch zvyšovať zo súčasných 4% na 6%, čo znamená viac peňazí pre vás.

 

A ak ste si práve tvrdohlavo dupli, založili ruky a krútite hlavou, že II.pilier nie je pre vás, pretože sa ,,dôchodku ani nedožijete", myslite na jeho dedičnosť. Ak si nechcete v II.pilieri sporiť pre seba, urobte to pre svoje deti, poďakujú sa vám. A keď váš plán ,,nedožiť sa dôchodku" nevyjde, VY si poďakujete.

 

Aký fond?

Pre lepšiu predstavu, aký je rozdiel keď ste vo fonde garantovanom a vo fonde indexovom, budeme trochu počítať. Budem rátať s odvodmi na základe hrubej mzdy v SR ešte z 1.kvartálu roka 2015, kedy hrubá mzda bola 955 eur a počítať budem s predstavou, že máte na sporenie 30 rokov času (kým odídete do dôchodku).

4% by v tomto prípade predstavovali 38,2 eur, pre lepšie počítanie zaokrúhlim na 38 eur a nebudem počítať s poplatkom sociálnej poisťovne za presunutie peňazí do správcovskej spoločnosti, ani s poplatkami DSSiek, ani s infláciou, tým pádom ani so zvyšovaním mzdy. Zaujímať nás budú výnosy v jednotlivých fondoch. Počítala som na základe dostupných informácií o výnosoch podielových fondov dôchodkových správcovských spoločností na stránke druhypilier.sme.sk.

 

V priebehu 30 rokov by sa vám tak podarilo na osobný účet navkladať 13 680 eur. 

 

1. Ak by ste sporili v najvýkonnejšom dlhopisovom fonde a vaše peniaze by boli úročené ročne 2,87%*, po 30 rokoch by ste teda mali na konte 21 709,33 eur

 

2. Ak by ste si vybrali najmenej výkonný indexový fond, a vklady by sa úročili 7,43%*ročne, po 30 rokoch to znamená mať nasporených 50 803,68 eur.

 

Nehovoriac o tom, že ak by ste šli práve do toho (momentálne) najvýnosnejšieho indexového fondu, ktorý mal doposiaľ ročný výnos 10,03%*, nasporili by ste si 87 172,77 eur

 

V tomto prípade je teda rozdiel 65 463,44 eur (čo je dnes hodnota jedného bytu!). Chýbali by vám?

 

(*So zhodnotením, s ktorým som počítala v tomto modelovom príklade však nemôžete rátať do budúcna. Nič nie je zaručené a ani vývoj trhov nie je predvídateľný.)

 

Momentálne je v dlhopisových fondoch 84,3% majetku v rámci II.piliera, v akciových len 10,2% a v indexových len 4,4%! Pritom takmer 1/3 majetku leží práve v Allianzi a napoviem vám, Allianz indexový fond ani nemá. Viete, kde sporíte vy?

 

Ak máte finančného poradcu a nevenoval na vašich stretnutiach pozornosť II.pilieru, svojím mlčaním vás zbytočne pripravuje o možnosť udržať si životný štandard v dôchodkovom veku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?